Přichází k nám každý měsíc. Křeče v podbřišku, které vystřelují až do zad, jsou často doprovázené bolestí hlavy, průjmem a závratěmi. Menstruační bolest nás na několik dní odrovná. Během těchto dnů bychom nejraději zůstali celý den v posteli a nevystrčili ani nos. Jenže to nejde, musíme fungovat, chodit do práce, starat se o rodinu a domácnost.
Holky, nemáte náhodou Ibáč? Já to dneska dostala.”
Ještě donedávna jsem stavy bolestivé menstruace trpěla a brala je za úplně normální součást mého života a úděl žen.
V kabelce jsem měla většinou zásobu ibalginů, které byly v boji proti křečím, moje jediná záchrana. Často byla ale bolest tak silná, že jsem musela spolykat alespoň tři růžové prášky, aby se dostavila úleva.
Více pohybu = méně prášků
Před dvěma lety jsem začala běhat, cvičit a pravidelně se věnovat józe. Pozorovala jsem, že některé měsíce byla perioda snesitelnější než jindy. Někdy jsem dokonce ani nezpozorovala přicházející PMS a vydržela celý cyklus bez prášku. Poznala jsem, že vnímání menstruačních křečí můžeme ovlivnit a bolesti můžeme ulevit i jinak než jenom analgetiky.
Podle alternativní medicíny menstruační bolesti způsobuje nesprávný tok energie Čchi. Jak tuto energii podpořit a zmírnit tak naše bolesti se dozvíte tady v článku 8 tipů na menstruační bolesti aneb co mi pomohlo.
Proč nás menstruace bolí?
Menstruační bolesti, odborně nazývané též jako dysmenorea, se rozdělují na primární a sekundární
Primární dysmenorea se nejčastěji vyskytuje u mladých dívek do prvního porodu (cca do 30. roku). Během cyklu se mění hladiny hormonů. Bolesti mají na svědomí zvýšené hladiny prostaglanů. Prostagladiny jsou hormony, které ovlivňují prokrvení, srážení krve, mají svou funkci v imunitních a protizánětlivých procesech. Během cyklu ovlivňují stahy a pomáhají vylučovat děložní sliznici (endometrium). Při zvýšené činnosti prostagladinů dochází ke křečovitému stažení děložní stěny a tím vzniká bolest.
Sekundární dysmenorea se ve vetším množství týká žen po porodu. Menstruace v takovém případě začala najednou být bolestivá, i když dříve nebývala. Na vině sekundární dysmenorey může být onemocnění, proto doporučuji vyhledat lékaře.
Žádná bolest není normální
Chtěla bych zdůraznit, že bolestivá menstruace skutečně není normální. Jakákoliv bolest v našem těle značí, že něco není v pořádku. Rady, které jsem dostávala od lékařů zahrnovaly silné léky proti bolesti nebo hormonální léčbu. Tyto způsoby ale pouze eliminují příznaky, ale neřeší příčinu.
Pingback: 8 tipů na menstruační bolesti aneb co mi pomohlo – Kutus Kutus bylinná terapie Jamu